2019 Cheltenham Festival Results

Tuesday, March 13 – – – Wed | Thu | Fri

1.30pm SkyBet Supreme Novices’ Hurdle
(Grade One) 2m 87y £125,000
1 Klassical Dream 6/1
2 Thomas Darby 28/1
3 Itchy Feet 25/1
4 Fakir D’Oudairies 9/2JF
16 ran

2.10pm Racing Post Arkle Challenge Trophy Steeple Chase
(Grade One) 1m 7f £175,000
1 Duc Des Genievres 5/1
2 Us And Them 14/1
3 Articulum 25/1
12 ran

2.50pm Ultima Handicap Chase
(Grade Three) 3m abt 1f £110,000
1 Beware The Bear 10/1
2 Vintage Clouds 16/1
3 Lake View Lad 25/1
4 Big River 28/1
24 ran

3.30pm Champion Hurdle Challenge Trophy
(Grade One) 2m 87y £450,000
1 Espoir D’Allen 16/1
2 Melon 20/1
3 Silver Streak 80/1
10 ran

4.10pm OLBG Mares’ Hurdle
(Grade Two) 2m 3f 200y £120,000
1 Roksana 10/1
2 Stormy Ireland 7/1
3 Good Thyne Tara 25/1
14 ran

4.50pm Close Brothers Novices’ Handicap Chase
(Listed) 2m 4f 44y 110y £70,000
1 A Plus Tard 5/1F
2 Tower Bridge 6/1
3 Ben Dundee 33/1
4 The Russian Doyen 20/1
20 ran

5.30pm National Hunt Chase
(Amateurs) 3m 7f 147y £125,000
1 Le Breuil 14/1
2 Discorama 9/2
3 Jerrysback 16/1
18 ran

Wednesday, March 13 – – – Tue | Thu | Fri

1.30pm Ballymore Novices’ Hurdle
(Grade One) 2m 5f £125,000
1 City Island 8/1
2 Champ 9/2
3 Bright Forecast 25/1
16 ran

2.10pm RSA Chase
(Grade One) 3m 80y £175,000
1 Topofthegame 4/1
2 Santini 3/1
3 Delta Work 15/8F
12 ran

2.50pm Coral Cup Handicap Hurdle
(Grade Three) 2m 5f £100,000
1 William Henry 28/1
2 Wicklow Brave 28/1
3 Ballyandy 14/1
4 Brio Conti 10/1
5 Canardier 14/1
25 ran

3.30pm BetWay Queen Mother Champion Chase
(Grade One) 1m 7f 99y £400,000
1 Altior 4/11F
2 Politologue 11/1
3 Sceau Royal 16/1
9 ran

4.10pm Glenfarclas Cross Country Steeple Chase
(Handicap) 3m 6f 37y £65,000
1 Tiger Roll 5/4F
2 Josies Orders 15/2
3 Urgent De Gregaine 17/2
15 ran

4.50pm Boodles Juvenile Handicap Hurdle
(Grade Three) 2m 87y £80,000
1 Band of Outlaws 7/2F
2 Coko Beach 14/1
3 Ciel De Neige 17/2
4 King D’Argent 25/1
21 ran

5.30pm Weatherbys Champion Bumper
(Grade One) 2m 87y £75,000
1 Envoi Allen 2/1F
2 Blue Sari 7/2
3 Thyme Hill 20/1
14 ran

Thursday, March 14 – – – Tue | Wed | Fri

1.30pm JLT Novices’ Chase
(Grade One) 2m 3f 166y £150,000
1 Defi Du Seuil 3/1F
2 Lostintranslation 4/1
3 Mengli Khan 9/1
10 ran

2.10pm Pertemps Network Final
(Listed Race) 2m 7f 213y £100,000
1 Sire Du Berlais 4/1F
2 Tobefair 40/1
3 Not Many Left 16/1
4 Cuneo 12/1
24 ran

2.50pm Ryanair Chase
(Grade One) 2m 4f 127y £350,000
1 Frodon 9/2
2 Aso 33/1
3 Road To Respect 9/2
12 ran

3.30pm Sun Racing Stayers’ Hurdle
(Grade One) 2m 7f 213y £325,000
1 Paisley Park 11/8F
2 Sam Spinner 33/1
3 Faugheen 4/1
4 Bapaume 16/1
18 ran

4.10pm Brown Advisory & Merriebelle Stable Plate
(Grade Three) 2m 4f 127y £110,000
1 Eglantine Du Seuil 50/1
2 Concertista 66/1
3 Tintangle 40/1
4 Black Tears 25/1
22 ran

4.50pm Dawn Run Mares’ Novices’ Hurdle
(Grade 2) 2m 179y £90,000
1 Siruh Du Lac 9/2
2 Janika 3/1F
3 Spiritofthegames 6/1
4 Eamon An Cnoic 10/1
22 ran

5.30pm Fulke Walwyn Kim Muir Challenge Cup Handicap Chase
(Amateurs) 3m 2f £70,000
1 Any Second Now 6/1
2 Kilfilum Cross 7/1
3 The Young Master 22/1
4 Crievehill 40/1
23 ran

Friday, March 14 – – – Tue | Wed | Thu

1.30pm JCB Triumph Hurdle Race
(Grade One) 2m 139y £125,000
1 Pentland Hills 20/1
2 Coeur Sublime 20/1
3 Gardens of Babylon 9/1
14 ran

2.10pm Randox Health County Handicap Hurdle
(Grade Three) 2m 179y £100,000
1 Ch’tibello 12/1
2 We Have A Dream 14/1
3 Countister 18/1
4 Whiskey Sour 5/1F
24 ran

2.50pm Albert Bartlett Novices’ Hurdle
(Grade One) 2m 7f 213y £125,000
1 Minella Indo 50/1
2 Commander Of Fleet 4/1F
3 Allaho 8/1
4 Dickie Diver 14/1
20 ran

3.30pm Magners Cheltenham Gold Cup
(Chase) (Grade One) 3m 2f 70yds £625,000
1 Al Boum Photo 12/1
2 Anibale Fly 22/1
3 Bristol De Mai 18/1
16 ran

4.10pm St James’s Place Foxhunter Steeplechase
(Amateurs) 3m 2f 70yds £45,000
1 Hazel Hill 7/2F
2 Shantou Flyer 7/1
3 Top Wood 33/1
24 ran

4.50pm Johnny Henderson Grand Annual Chase
(Handicap) (Grade Three) 2m 62yds £110,000
1 Croco Bay 66/1
2 Bun Doran 11/1
3 Brelan D’As 8/1
4 Forest Bihan 33/1
19 ran

5.30pm Martin Pipe Conditional Jockeys’ Handicap Hurdle
2m 4f 56yds £70,000
1 Early Doors 5/1
2 Dallas Des Pictons 7/2F
3 Defi Bleu 14/1
4 Champagne Court 14/1
24 ran

2018 Cheltenham Festival Results

Tuesday, March 13 – – – Wed | Thu | Fri

1.30pm SkyBet Supreme Novices’ Hurdle
(Grade One) 2m 110yds £125,000
1 Summerville Boy 9/1
2 Kalashnikov 5/1
3 Mengli Khan 14/1
19 ran

2.10pm Racing Post Arkle Challenge Trophy Steeple Chase
(Grade One) 2m £175,000
1 Footpad 5/6F
2 Brain Power 14/1
3 Petit Mouchoir 4/1
5 ran

2.50pm Ultima Handicap Chase
(Grade Three) 3m 1f £105,000
1 Coo Star Sivola 5/1F
2 Shantou Flyer 14/1
3 Vintage Clouds 7/1
4 Beware The Bear 14/1
18 ran

3.30pm Stan James Champion Hurdle Challenge Trophy
(Grade One) 2m 110yds £450,000
1 Buveur D’Air 4/6F
2 Melon 7/1
3 Mick Jazz 25/1
11 ran

4.10pm OLBG Mares’ Hurdle
(Grade Two) 2m 4f £120,000
1 Benie Des Dieux 9/2
2 Midnight Tour 33/1
3 Apple’s Jade 1/2F
9 ran

4.50pm National Hunt Chase
(Amateurs) 4m £120,000
1 Rathvinden 9/2
2 Ms Parfois 11/2
3 Sizing Tennessee 8/1
16 ran

5.30pm Close Brothers Novices’ Handicap Chase
(Listed) 2m 4f 110y £70,000
1 Mister Whitaker 13/2
2 Rather Be 12/1
3 Rocklander 25/1
4 Barney Dwan 15/2
19 ran

Wednesday, March 14 – – – Tue | Thu | Fri

1.30pm Ballymore Novices’ Hurdle
(Grade One) 2m 5f £125,000
1 Samcro 8/11F
2 Black Op 8/1
3 Next Destination 4/1
14 ran

2.10pm RSA Chase
(Grade One) 3m 110yds £175,000
1 Presenting Percy 5/2F
2 Monalee 10/3
3 Elegant Escape 9/1
10 ran

2.50pm Coral Cup Handicap Hurdle
(Grade Three) 2m 5f £95,000
1 Bleu Berry 20/1
2 Topofthegame 9/1
3. Barra 16/1
4 William Henry 8-1JF
26 ran

3.30pm BetWay Queen Mother Champion Chase
(Grade One) 2m £400,000
1 Altior EvsF
2 Min 5/2
3 God’s Own 40/1
9 ran

4.10pm Glenfarclas Cross Country Steeple Chase
(Handicap) 3m 7f £65,000
1 Tiger Roll 7/1
2 Urgent De Gregaine 12/1
3 The Last Samuri 11/4F
16 ran

4.50pm Fred Winter Juvenile Handicap Hurdle
(Grade Three) 2m 110yds £80,000
1 Veneer Of Charm 33/1
2 Style De Garde 12/1
3 Nube Negra 15/2F
4 Padleyourowncanoe 33/1
22 ran

5.30pm Weatherbys Champion Bumper
(Grade One) 2m 110yds £75,000
1 Relegate 25/1
2 Carefully Selected 6/1
3 Tornado Flyer 14/1
23 ran

Thursday, March 15 – – – Tue | Wed | Fri

1.30pm JLT Novices’ Chase
(Grade One) 2m 4f £150,000
1 Shattered Love 4/1
2 Terrefort 3/1F
3 Benatar 10/1
9 ran

2.10pm Pertemps Network Final
(Listed Race) 3m £95,000
1 Delta Work 6/1
2 Glenloe 9/2 f
3 Connetable 33/1
4 Taj Balandabad 40/1
23 ran

2.50pm Ryanair Chase
(Grade One) 2m 5f £350,000
1 Balko Des Flos 8/1
2 Un De Sceaux 8/11F
3 Cloudy Dream 10/1
6 ran

3.30pm Sun Bets Stayers’ Hurdle
(Grade One) 3m £325,000
1 Penhill 12/1
2 Supasundae 6/1
3 Wholestone 14/1
15 ran

4.10pm Brown Advisory & Merriebelle Stable Plate
(Grade Three) 2m 5f £105,000
1 The Storyteller 5/1F
2 Splash of Ginge 25/1
3 King’s Odyssey 14/1
4 Ballyalton 16/1
22 ran

4.50pm Trull House Stud Mares’ Novices’ Hurdle
(Grade 2) 2m £80,000
1 Laurina 4/7F
2 Cap Soleil 10/1
3 Champayne Lady 80/1
14 ran

5.30pm Fulke Walwyn Kim Muir Challenge Cup Handicap Chase
(Amateurs) 3m 2f £70,000
1 Missed Approach 8/1
2 Mall Dini 4/1F
3 Squouateur 5/1
4 Double Ross 40/1
22 ran

Friday, March 16 – – – Tue | Wed | Thu

1.30pm JCB Triumph Hurdle Race
(Grade One) 2m 1f £125,000
1 Farclas 9/1
2 Mr Adjudicator 8/1
3 Sayo 33/1
9 ran

2.10pm Randox Health County Handicap Hurdle
(Grade Three) 2m 1f £95,000
1 Mohaayed 33/1
2 Remiluc 50/1
3 Whiskey Sour 7/1
4 Chesterfield 16/1
24 ran

2.50pm Albert Bartlett Novices’ Hurdle
(Grade One) 3m £125,000
1 Kilbricken Storm 33/1
2 Ok Corral 16/1
3 Santini 11/4F
20 ran

3.30pm Timico Cheltenham Gold Cup
(Chase) (Grade One) 3m 2f 110yds £625,000
1 Native River 5/1
2 Might Bite 4/1F
3 Anibale Fly 33/1
15 ran

4.10pm St James’s Place Foxhunter Steeplechase
(Amateurs) 3m 2f 110yds £45,000
1 Pacha Du Polder 25/1
2 Top Wood 50/1
3 Barel Of Laughs 14/1
3 Cousin Pete 66/1
24 ran

4.50pm Martin Pipe Conditional Jockeys’ Handicap Hurdle
2m 4f 110yds £65,000
1 Blow By Blow 11/1
2 Discorama 33/1
3 Early Doors 9/1
4 Sire Du Berlais 10/1
23 ran

5.30pm Johnny Henderson Grand Annual Chase
(Handicap) (Grade Three) 2m 110yds £105,000
1 Le Prezien 15/2
2 Gino Trail 25/1
3 Top Gamble 8/1
4 Theinval 16/1
23 ran

2017 Cheltenham Festival Results

Tuesday, March 14 – – – Wed | Thu | Fri

1.30pm SkyBet Supreme Novices’ Hurdle
(Grade One) 2m 110yds £125,000
1 Labaik 25/1
2 Melon 3/1JF
3 River Wylde 8/1
14 ran

2.10pm Racing Post Arkle Challenge Trophy Steeple Chase
(Grade One) 2m £175,000
1 Altior 1/4F
2 Cloudy Dream 12/1
3 Ordinary World 25/1
9 ran

2.50pm Ultima Handicap Chase
(Grade Three) 3m 1f £105,000
1 Un Temps Pour Tout 9/1
2 Singlefarmpayment 5/1F
3 Noble Endeavor 15/2
4 Buywise 33/1
23 ran

3.30pm Stan James Champion Hurdle Challenge Trophy
(Grade One) 2m 110yds £400,000
1 Buveur D’Air 5/1
2 My Tent Or Yours 16/1
3 Petit Mouchoir 6-1
11 ran

4.10pm OLBG Mares’ Hurdle
(Grade Two) 2m 4f £110,000
1 Apple’s Jade 7/2
2 Vroum Vroum Mag 11/4
3 Limini 6/4F
17 ran

4.50pm National Hunt Chase
(Amateurs) 4m £120,000
1 Tiger Roll 16/1
2 Missed Approach 50/1
3 Haymount 33/1
4 Arpege D’Alene
18 ran

5.30pm Close Brothers Novices’ Handicap Chase
(Listed) 2m 4f 110y £70,000
1 Tully East 8/1
2 Gold Present 14/1
3 Two Taffs 7/1
4 Powersbomb 22/1
20 ran

Wednesday, March 15 – – – Tue | Thu | Fri

1.30pm Neptune Investment Management Novices’ Hurdle
(Grade One) 2m 5f £125,000
1 Willoughby Court 14/1
2 Neon Wolf 2/1F
3 Messire Des Obeaux 8/1
15 ran

2.10pm RSA Chase
(Grade One) 3m 110yds £175,000
1 Might Bite 7-2F
2 Whisper 9-2
3 Bellshill 5-1
12 ran

2.50pm Coral Cup Handicap Hurdle
(Grade Three) 2m 5f £95,000
1 Supasundae 16/1
2 Taquin Du Seuil 12-1
3 Who Dares Wins 33-1
4 Monksland 66-1
25 ran

3.30pm BetWay Queen Mother Champion Chase
(Grade One) 2m £350,000
1 Special Tiara 11/1
2 Fox Norton 7/1
3 Sir Valentino 33/1
10 ran

4.10pm Glenfarclas Cross Country Steeple Chase
(Handicap) 3m 7f £65,000
1 Cause Of Causes 4/1
2 Bless The Wings 10/1
3 Cantlow 9/4F
16 ran

4.50pm Fred Winter Juvenile Handicap Hurdle
(Grade Three) 2m 110yds £80,000
1 Flying Tiger 33/1
2 Divin Bere 9/2F
3 Nietzsche 12/1
4 Project Bluebook 14/1
22 ran

5.30pm Weatherbys Champion Bumper
(Grade One) 2m 110yds £75,000
1 Fayonagh 7/1
2 Debuchet 10/1
3 Claimantakinforgan 22/1
22 ran

Thursday, March 16 – – – Tue | Wed | Fri

1.30pm JLT Novices’ Chase
(Grade One) 2m 4f £150,000
1 Yorkhill 6/4F
2 Top Notch 7/2
3 Disko 4/1
8 ran

2.10pm Pertemps Network Final
(Listed Race) 3m £95,000
1 Presenting Percy 11/1
2 Barney Dwan 16-1
3 Jury Duty 9-1
4 The Tourard Man 66-1
24 ran

2.50pm Ryanair Chase
(Grade One) 2m 5f £300,000
1 Un De Sceaux 7/4F
2 Sub Lieutenant 8/1
3 Aso 40/1
8 ran

3.30pm Sun Bets Stayers’ Hurdle
(Grade One) 3m £300,000
1 Nichols Canyon 10/1
2 Lil Rockerfeller 33/1
3 Unowhatimeanharry 5/6F
12 ran

4.10pm Brown Advisory & Merriebelle Stable Plate
(Grade Three) 2m 5f £105,000
1 Road To Respect 14/1
2 Baron Alco 10/1
3 Bouvreuil 10/1
4 Thomas Crapper 7/1
24 ran

4.50pm Trull House Stud Mares’ Novices’ Hurdle
(Grade 2) 2m £80,000
1 Let’s Dance 11/8F
2 Barra 12/1
3 Dusky Legend 20/1
16 ran

5.30pm Fulke Walwyn Kim Muir Challenge Cup Handicap Chase
(Amateurs) 3m 2f £70,000
1 Domesday Book 40/1
2 Pendra 16/1
3 Premier Bond 9/1
4. Potters Legend 10/1
24 ran

Friday, March 17 – – – Tue | Wed | Thu

1.30pm JCB Triumph Hurdle Race
(Grade One) 2m 1f £125,000
1 Defi Du Seuil 5/2 F
2 Mega Fortune 7/1
3 Bapaume 10/1
15 ran

2.10pm Randox Health County Handicap Hurdle
(Grade Three) 2m 1f £95,000
1 Arctic Fire 20/1
2 L’Ami Serge 25/1
3 Ozzie The Oscar 50/1
4 Air Horse One 10/1
25 ran

2.50pm Albert Bartlett Novices’ Hurdle
(Grade One) 3m £125,000
1 Penhill 16/1
2 Monalee 8/1
3 Wholestone 13/2
15 ran

3.30pm Timico Cheltenham Gold Cup
(Chase) (Grade One) 3m 2f 110yds £575,000
1 Sizing John 7/1
2 Minella Rocco 18/1
3 Native River 7/2
13 ran

4.10pm St James’s Place Foxhunter Steeplechase
(Amateurs) 3m 2f 110yds £45,000
1 Pacha Du Polder 16/1
2 Wonderful Charm 7/2
3 Barel Of Laughs 100/1
23 ran

4.50pm Martin Pipe Conditional Jockeys’ Handicap Hurdle
2m 4f 110yds £65,000
1 Champagne Classic 12/1
2 Verni 25/1
3 Runfordave 9/1
4 Coo Star Sivola 13/2
24 ran

5.30pm Johnny Henderson Grand Annual Chase
(Handicap) (Grade Three) 2m 110yds £105,000
1 Rock The World 10-1
2 Gardefort 20-1
3 Theinval 9-1
4 Dandridge 13-2
24 ran

The total prize fund for the four days of The Festival is now £4,305,000.

2016 Cheltenham Festival Results

Tuesday, March 15 – – – Wed | Thu | Fri

1.30pm SkyBet Supreme Novices’ Hurdle
(Grade One) 2m 110yds £120,000
1 Altior 4/1
2 Min 15/8F
3 Buveur D’Air 10/1
14 ran

2.10pm Racing Post Arkle Challenge Trophy Steeple Chase
(Grade One) 2m £150,000
1 Douvan 1/4F
2 Sizing John 9/1
3 Fox Norton 33/1
7 ran
2.50pm

Ultima Handicap Chase
(Grade Three) 3m 1f £100,000
1 Un Temps Pour Tout 11/1
2 Holywell 8/1
3 The Young Master 14/1
4 Morning Assembly 10/1
5 Kruzhlinin 9/1
23 ran

3.30pm Stan James Champion Hurdle Challenge Trophy
(Grade One) 2m 110yds £400,000
1 Annie Power 5/2 F
2 My Tent Or Yours 10/1
3 Nichols Canyon 15/2
12 ran

4.10pm OLBG Mares’ Hurdle
(Grade Two) 2m 4f £100,000
1 Vroum Vroum Mag 4/6F
2 Rock On The Moor 66/1
3 Legacy Gold 40/1
19 ran

4.50pm National Hunt Chase
(Amateurs) 4m £100,000
1 Minella Rocco 8/1
2 Native River 7-1
3 Measureofmydreams 9-1
4 Southfield Royale 5/1F
20 ran

5.30pm Close Brothers Novices’ Handicap Chase
(Listed) 2m 4f 110y £65,000
1 Ballyalton 12/1
2 Bouvreuil 14/1
3 Double Shuffle 8/1
4 Bridgets Pet 33/1
20 ran

Wednesday, March 16 – – – Tue | Thu | Fri

1.30pm
Neptune Investment Management Novices’ Hurdle
(Grade One) 2m 5f £120,000
1 Yorkhill 3/1
2 Yanworth 11/10F
3 It’safreebee 33/1
11 ran

2.10pm RSA Chase
(Grade One) 3m 110yds £150,000
1 Blaklion 8/1
2 Shaneshill 16/1
3 More Of That 6/4F
8 ran

2.50pm Coral Cup Handicap Hurdle
(Grade Three) 2m 5f £90,000
1 Diamond King 12/1
2 Long House Hall 16/1
3 Ubak 28/1
4 Blazer 8/1
26 ran

3.30pm BetWay Queen Mother Champion Chase
(Grade One) 2m £350,000
1 Sprinter Sacre 5/1
2 Un De Sceaux 4/6F
3 Special Tiara 16/1
10 ran

4.10pm Glenfarclas Cross Country Steeple Chase
(Handicap) 3m 7f £60,000
1 Any Currency 11/1
2 Josies Orders 15/8F
3 Bless The Wings 33/1
16 ran

4.50pm Fred Winter Juvenile Handicap Hurdle
(Grade Three) 2m 110yds £75,000
1 Diego Du Charmil 13/2
2 Romain De Senam 20/1
3 Coo Star Sivola 16/1
4 Missy Tata 10/1
22 ran

5.30pm Weatherbys Champion Bumper
(Grade One) 2m 110yds £70,000
1 Ballyandy 5/1
2 Battleford 25/1
3 Bacardys 16/1
23 ran

Thursday, March 17 – – – Tue | Wed | Fri

1.30pm JLT Novices’ Chase
(Grade One) 2m 4f £130,000
1 Black Hercules 4/1
2 Bristol De Mai 4/1
3 L’Ami Serge 8/1
9 ran

2.10pm Pertemps Network Final
(Listed Race) 3m £90,000
1 Mall Dini 14/1
2 Arpege D’Alene 14/1
3 If In Doubt 10/1
4 Taglietelle 14/1
5 Our Kaempfer 9/1
24 ran

2.50pm Ryanair Chase
(Grade One) 2m 5f £300,000
1 Vautour EvsF
2 Valseur Lido 11/1
3 Road To Riches 7/1
15 ran

3.30pm Ryanair World Hurdle
(Grade One) 3m £300,000
1 Thistlecrack Evs
2 Alpha Des Obeaux 8-1
3 Bobs Worth 33-1
12 ran

4.10pm Brown Advisory & Merriebelle Stable Plate
(Grade Three) 2m 5f £100,000
1 Empire Of Dirt 16/1
2 Tango De Juilley 33/1
3 Kings Palace 11/1
4 Full Shift 7/1
5 Ballycasey 10/1
22 ran

4.50pm Trull House Stud Mares’ Novices’ Hurdle
(Grade 2) 2m £75,000
1 Limini 8-11F
2 Dusky Legend 50-1
3 Bloody Mary 7-1
16 ran

5.30pm Fulke Walwyn Kim Muir Challenge Cup Handicap Chase
(Amateurs) 3m 2f £65,000
1 Cause Of Causes 9/2
2 A Good Skin 14/1
3 Silver Grove 16/1
4 Knock House 16/1
22 ran

Friday, March 18 – – – Tue | Wed | Thu

1.30pm JCB Triumph Hurdle Race
(Grade One) 2m 1f £120,000
1 Ivanovich Gorbatov 9/2F
2 Apples Jade12/1
3 Footpad 5/1
15 ran

2.10pm Vincent O’Brien County Handicap Hurdle
(Grade Three) 2m 1f £90,000
1 Superb Story 8/1
2 Fethard Player 33/1
3 Sternrubin 33/1
4 Wait For Me 8/1
5 Starchitect 10/1
26 ran

2.50pm Albert Bartlett Novices’ Hurdle
(Grade One) 3m £120,000
1 Unowhatimeanharry 11/1
2 Fagan 33/1
3 Champers On Ice 20/1
4 Barters Hill 4/1J
19 ran

3.30pm Timico Cheltenham Gold Cup
(Chase) (Grade One) 3m 2f 110yds £575,000
1 Don Cossack 9/4F
2 Djakadam 9/2
3 Don Poli 9/2
9 ran

4.10pm St James’s Place Foxhunter Steeplechase
(Amateurs) 3m 2f 110yds £40,000
1 On The Fringe 13-8F
2 Marito 14-1
3 Paint The Clouds 9-2
9 ran

4.50pm Martin Pipe Conditional Jockeys’ Handicap Hurdle
2m 4f 110yds £60,000
1 Ibis Du Rheu 14-1
2 Flying Angel 8-1
3 Sky Khan 50-1
4 Tully East 50-1
24 ran

5.30pm Johnny Henderson Grand Annual Chase
(Handicap) (Grade Three) 2m 110yds £100,000
1 Solar Impulse 28/1
2 Dandridge 8/1
3 Rock The World 9/2
4 Savello 25/1
24 ran

The total prize fund for the four days of The Festival = £4,115,000.

1 2 3